Get your dropdown menu: profilki

piątek, 16 maja 2014

Polska - Zabrze, Kamienica pod Orłem

Jedna z najpiękniejszych kamienic w mieście, powstała w 1905 roku w stylu secesyjnym.

Historia zaczyna się 17 listopada 1857 roku, kiedy to powstała pierwsza apteka. Powstała ona tuż obok, w miejscu obecnej Poczty Głównej, niegdyś Cesarskiej. Założycielem Apteki pod Orłem – Adler-Apotheke był H. Schwarts.
W roku 1899 kamienicę wraz z apteką „Pod Orłem” przejął Paul Skrzypiec. Nowa apteka, a wraz z nią bohater naszego artykułu powstała w 1905 roku. Głównym powodem przenosin była zapoczątkowana w późniejszych latach budowa Poczty Cesarskiej na miejscu pierwotnej kamienicy, która najprawdopodobniej została zburzona w roku 1909. Kamienica pod Orłem znajduje się tuż obok Poczty, na jej tyłach pod adresem Dworcowa 9.

Kamienica została zaprojektowana w popularnym w tamtym okresie na świecie stylu Art Noveau według projektu A. Jagera. Co ciekawe, projekt powstał bez płaskorzeźb orłów z eskulapem, w ich miejscu oryginalnie miały znajdować się okna. Płaskorzeźby pojawiły się w projekcie na specjalne życzenie właściciela kamienicy. Na osi narożnej znajduje się trzykondygnacyjny wykusz z prostokątnymi oknami, zakończony hełmem z glorietą, która niestety została usunięta po 1945 roku.
W roku 1934 Emanuel Mrocz, właściciel sklepu rzeźniczego zdecydował się na przebudowę parteru kamienicy. Na jego zlecenie w parterowe okna wstawiono metalowe, ozdobne kraty a podłogę jego sklepu wyłożono ozdobnymi kaflami, które można częściowo podziwiać po dziś dzień.
Obecni lokatorzy kamienicy, zrzeszeni we wspólnocie mieszkaniowej starają się przywrócić budynkowi jego świetność i blask. Cieszy fakt, że zamieszkują ją ludzie uświadomieni w historii tej przepięknej niegdyś kamienicy.

Informacje zaczerpnięte z portalu zabrze.aplus
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie krępuj się