Get your dropdown menu: profilki

piątek, 16 maja 2014

Polska - Świerklaniec, Pałac Kawalera w Świerklańcu

Piękny neobarokowy pałac znajdujący się w Świerklańcu.

Ta oto rezydencja rodu Donnersmarcków została wybudowana specjalnie dla Wilhelma II, ostatniego cesarza i króla Prus.

Od czasu do czasu przyjeżdżał on do Świerklańca na polowania. Pałac został wybudowany na terenie obecnego parku Świerklanieckiego w latach 1903 – 1906. Zaprojektowany przez Ernsta von Ihne stanowi przykład architektury neobarokowej. Na uwagę zasługuje także fakt, iż do dzisiaj nad druga kondygnacją widnieje herb rodu Henckel von Donnersmarck, fundatorów rezydencji. Na króla Prus czekały także podłogi z dębowego parkietu, istryjski marmur wykorzystany na posadzki czy też stworzone z jednego kawałku fajansu amerykańskie wanny Royal.
Dodatkowo w skład wyposażenia dochodziła doskonale działające centralne ogrzewanie. Pałac wchodził w skład kompleksu zabudowy parku świerklańskiego, w którym stał już nieistniejący Mały Wersal, polecam zajrzenie pod link.

W latach 1924-37 pałac był siedzibą przewodniczącego Komisji Mieszanej dla Górnego Śląska, Feliksa Calondera. Po II wojnie światowej pałac został odrestaurowany i służył jako górniczy ośrodek szkoleniowy. Obecnie znajduje się w nim hotel „Pałac Kawalera”.

Informacje zaczerpnięte z portalu wikipedia, fotopolska.eu
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie krępuj się