Get your dropdown menu: profilki

piątek, 16 maja 2014

Polska - Nakło Śląskie, Pałac Donnersmarcków

Neogotycki pałac powstały w 1856 w Nakle Śląskim

Budowę pałacu w stylu neogotyckim rozpoczął w 1856 roku Hugo von Donnersmarck przeznaczając go na swoją letnią rezydencję, prawdopodobnie w miejscu starszego dworu. Budowę ukończył jego syn Łazarz IV (1835-1914), który zamieszkał w nim jeszcze za życia swojego ojca. Pałac był jedną z głównych siedzib bytomsko-siemianowickiej katolickiej linii Donnersmarcków. W roku 1929 pałac odziedziczył Łazarz V.

Po II wojnie światowej umieszczono w nim szkołę rolniczą. W pobliżu pałacu znajduje się park krajobrazowy z połowy XIX wieku z zabytkowym starodrzewiem, trzema bramami i budynkami gospodarczymi. Obecnie pałac z otaczającym parkiem jest wpisany do „Rejestru zabytków województwa śląskiego” i jest własnością Starostwa w Tarnowskich Górach.

Pałac to dwukondygnacyjny obiekt ze szczytami schodkowymi, wieżą czworoboczną, ze sterczynami i blankami oraz helmem namiotowym. Pod wieżą znajduje się kaplica pałacowa, nad wejściem od strony północno – zachodniej kartusz herbowy oraz narożny ryzalit z hełmem ostrosłupowym. Lazarus von Donnersmarck pochowany jest w mauzoleum obok nakielskiego kościoła, który zresztą ufundował w 90% – resztę środków zebrali mieszkańcy. Losy pałacu to swoista mieszanka. Szczęśliwym trafem obiekt ominęła wojenna zawierucha.

Od 2006 r. w pałacu mieści się Galeria „Barwy Śląska”, prezentująca zbiory malarstwa intuicyjnego, ze zbiorów Gerarda Stanisława Trefonia. Od lata 2010 r. obiekt został poddany remontowi generalnemu. Galeria została czasowo zamknięta.

Informacje zaczerpnięte z portalu wikipedia

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie krępuj się