Get your dropdown menu: profilki

poniedziałek, 19 maja 2014

Niemcy - Berlin, Topografia Terroru

Pierwsze pomysły powstania takiego muzeum były już w 1989 roku. Jednak prace budowlane nad obecnym obiektem rozpoczęły się pod koniec 2007 roku. Autorem projektu był Ursuli Wilms. Muzeum powstało na terenach dawnej siedziby Gestapo, z którego w późniejszych latach Reinhard Heydrich  z Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy koordynował terror na okupowanych terenach.


Całość znajduje się na powierzchni 4,5 hektara, na której znajduje się niski pawilon wystawowy. Lekka, prosta i szara bryła sprawia wrażenie, jakby unosiła się nad ziemią. Wewnątrz, na powierzchni 1800 metrów kwadratowych  mieści się biblioteka, instytut naukowy oraz część wystawowa.
Cześć stała ekspozycji dzieli się na 3 fragmenty pokazujące organizację aparatu terroru III Rzeszy, ofiar oraz rozliczenia Niemiec z nazizmem. Na wystawie znajduje się także tablica składająca się z około 200 kartotek sprawców, z których skazano niespełna 20. Pozostała część wystawy obejmuje fragmenty wystawy poświęcone poszczególnym państwom europejskim, które dotknięte były aparatem nazistowskiego terroru.

Kolejną częścią muzeum jest teren wysypany szarym żwirem, na którego obszarze oznaczono 15 punktów oznaczających różne elementy dawnej siedziby terroru, w tym więzienia Gestapo. Na obiekcie znajduje się także nadworna wystawa.

Osobiście jestem zły na siebie, że nie wszedłem do pawilonu, jednak czas gonił a Berlin duży ;)











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie krępuj się